انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم

دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، با توجه به همزمان شدن ماه خرداد با ماه مبارک رمضان، بنا به پیشنهاد وزارت کشور و تائید شورای نگهبان در روز جمعه مورخ 29 اردیبهشت 1396 برگزار خواهد شد. همزمان با این انتخابات، پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و نیز انتخابات میان دوره‌ای مجلس دهم در 4 حوزه انتخابیه برگزار خواهد شد.
داوطلبان کاندیداتوری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری می‌توانند طبق زمانبندی انتخابات از ۲۲ الی ۲۶ فروردین ۹۶ نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند. پس از بررسی صلاحیت داوطلبین از سوی شورای نگهبان نیز کاندیداهای نهایی دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری می‌توانند از ۸ الی ۲۷ اردیبهشت ماه نسبت به تبلیغات انتخابات بپردازند. با توجه به اینکه دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ۲۹ اردیبهشت‌ماه ۹۶ برگزار می‌شود، بر اساس قانون تبلیغات کاندیداها در روز ۲۸ اردیبهشت ماه یعنی یک روز قبل از برگزاری انتخابات ممنوع است.

متن کامل قانون دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری 1396 منتشر شده توسط سایت وزارت کشور: دانلود کنید

کاندیداهای احتمالی

1- حسن روحانی (مشاهده صفحه دانشنامه حسن روحانی)
حجت الاسلام دکتر حسن روحانی، رئیس جمهور کنونی کشور، یکی از جدی‌ترین گزینه‌های مطرح به عنوان کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در سال 1396 است. هر چند برخی گمانه‌زنی‌ها از عدم کاندیدا شدن حسن روحانی و در مقابل کاندید شدن یکی از وزرای وی مانند وزیر خارجه یا بهداشت یا ... و یا به طور کلی انصراف وی از کاندیداتوری صحبت می‌کنند، اما آنچه اکنون صحیح‌تر به نظر می‌رسد این است که وی شخصا در این انتخابات شرکت خواهد نمود.
به جهت شرکت و موفقیت روحانی در انتخابات ریاست جمهوری 1396 می‌توان سه چالش عمده ذکر نمود:
الف) عدم موفقیت دولت در زمینه اقتصاد و مشکلات معیشتی مردم: علی رقم موفقیت ظاهری و ادعای دولت در رسیدن به موفقیت در برجام، در زمینه اقتصادی (و حتی در سایر زمینه‌ها) مردم تاثیر مثبت برجام یا سایر عملکردها و فعالیت‌های دولت را در زندگی خود احساس نکردند، به نحوی که هر چه به پایان دوران ریاست جمهوری روحانی نزدیک‌تر می‌شویم، نارضایتی در این زمینه بیشتر می‌شود و علی رغم کاهش تورم، رکود حاکم بر اقتصاد کشور، اغلب مردم را با مشکلات شدید اقتصادی مواجه کرده است. چنانچه روحانی نتواند در مدت باقی مانده بخشی از این مسائل را با پیشرفت برجام و ... حل کند، این چالش باعث کاهش رای روحانی خواهد شد.
ب) کاهش حمایت اصلاح طلبان: اصلاح طلبان به جهت نرسیدن به سهم مدنظر و برخی دیگر خواسته‌هایشان به ویژه در سطوح پایین و میانی از عملکرد دولت راضی نیستند، با این وجود در سطوح بالا همچنان راهکار مناسب حمایت از روحانی در نظر گرفته شده و در عین حال گزینه دیگری نیز برای اصلاح طلبان مطرح نیست. با همه این تفاسیر ممکن است حمایت اصلاح طلبان علی رغم حمایت بالادست و اعتقاد آنها به کار تشکیلاتی مانند دور قبل جدی و کامل نباشد
ج) کاهش حمایت اصولگرایان: علی رغم اینکه اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری 1392 کاندیداهای مختلفی داشتند، بخشی از آنها از جمله بخشی از جامعه روحانیت مبارز به حمایت از روحانی پرداختند، اما با توجه به عملکرد و دیدگاه‌های روحانی و برخی سخنان وی، به نظر می‌رسد که در این بخش از رای وی به شدت کاسته شده باشد.
علی رغم این سه چالش، چنانچه رغیب جدی وارد میدان نشود و اصولگرایان روی یک گزینه به اجماع نرسند، به نظر می‌رسد همچنان روحانی شانس زیادی برای انتخاب مجدد داشته باشد.

2- سعید جلیلی (مشاهده صفحه دانشنامه سعید جلیلی)
علی رغم آنکه جلیلی در انتخابات ریاست جمهوری 1392 رای زیادی را به خود اختصاص نداد، اما برای اولین حضور، نتیجه چندان بد هم نبود. در حال حاضر همچنان میتوان جلیلی را یکی از کاندیداهای انتخابات 1396 دانست که بسته به حضور سایرین و جمع بندی اصولگرایان و ...، حضور وی ممکن است جدی شود یا اینکه ترجیح دهد مجددا در انتخابات شرکت نکند.
سخنرانی های جلیلی در طول یکسال منتهی به انتخابات می تواند موید تمایل وی به حضور مجدد در این عرصه باشد، با این وجود همچنان نمی‌توان در این زمینه با قطعیت صحبت کرد. همچنین هنوز هیچ حزب یا گروهی از جلیلی به عنوان کاندیدای رسمی خود حمایت نکرده است.

3- محمدباقر قالیباف (مشاهده صفحه دانشنامه محمدباقر قالیباف)
با وجود اینکه سردار قالیباف در ادوار گذشته موفق نشد راهی پاستور شود، اما بسته به حضور دیگر چهره‌ها و حمایت احزاب می‌توان مجددا منتظر حضور اون نیز بود، به ویژه با توجه به عدم حضور احمدی نژاد، توافق اصولگرایان روی وی دور از انتظار نیز نیست. برخی منابع نیز این موضوع را تایید کرده و گفته اند قالیباف در این دوره به این شرط که کاندیدای واحد اصولگرایان باشد در صحنه حضور خواهد یافت.
از سوی دیگر موج عجیب تخریب علیه وی که با پرونده املاک شهرداری تهران اوج گرفت، نشان می‌دهد که جریان رقیب نیز او را گزینه اصلی دانسته و در صدد است از مدت‌ها قبل زمینه را برای تخریب وی فراهم کند.
پور مختار و باهنر قالیباف را جزء گرینه های اصلی اصولگرایان دانسته و باهنر گفته است که قالیباف گزینه قابل بررسی اصولگرایان است.


4- سید محمد غرضی
احتمال حضور مجدد سید محمد غرضی در انتخابات 1396 با توجه به شکست در انتخابات 92 و 94 زیاد به نظر نمی‌رسید اما وی مجددا اعلام کرده است که در انتخابات شرکت خواهد نمود.

4- دیگر گزینه‌ها
مهم‌ترین گزینه‌های احتمالی دیگر که اکنون نمی‌توان در خصوص حضور آنها صحبت دقیقی مطرح کرد عبارتند از :
علی شمخانی
رستم قاسمی
عزت الله ضرغامی
محمدرضا عارف
غلامعلی حداد عادل
حسن غفوری فرد
اسدالله بادامچیان
مصطفی میرسلیم
حمیدرضا حاجی بابایی
عبدالله جاسبی
حیدر مصلحی
حسین صفار هرندی
سید محمد حسینی
علی نیکزاد
مصطفی پورمحمدی
سید ابراهیم رئیسی
غلامحسین الهام
محمد حسن ابوترابی فرد
مسعود میرکاظمی
و...

کسانی که کاندیدا نمی‌شوند

برخی از افرادی که احتمال داشت در این انتخابات شرکت کنند، صراحتا عدم حضور خود در این انتخابات را اعلام کردند که برخی از مهم‌ترین آنها عبارتند از:

الف) رئیس جمهورهای پیشین
1- محمود احمدی نژاد
نام دکتر محمود احمدی نژاد رئیس جمهور دولت‌های نهم و دهم، به عنوان یکی از کاندیداهای احتمالی انتخابات 96 در حالی مطرح می‌شد که وی در تیر ماه 1394 اعلام کرده بود که به طور مطلق تمایلی به حضور در انتخابات ندارد. با این وجود برخی فعالیت‌های وی به عنوان نشان‌های حضور وی در انتخابات ریاست جمهوری 1396 در نظر گرفته می‌شد:
الف) تببین خدمات دولت و پاسخ گویی به شبهات: هر چند در زمان ریاست جمهوری دکتر احمدی نژاد نیز تببین دستاوردهای دولت و پاسخ گویی به شبهات در میان خواص صورت می‌گرفت، اما دولت‌های نهم و دهم در پوشش رسانه‌ای عملکرد مناسب ینداشتند. با پایان یافتن ریاست جمهوری احمدی‌نژاد، کم کم تبیین خدمات و دستاوردهای دولت‌های نهم و دهم و پاسخ گویی به شبهات در دستور کار اطرافیان دکتر احمدی نژاد قرار گرفت. فعال شدن مجدد سایت احمدی نژاد و راه اندازی سایت مهر مردم را می‌توان از فعالیت‌های اصلی در این زمینه دانست. همچنین سایت‌هایی مانند دولت بهار و بدون روتوش به تقویت فعالیت خود پرداختند، علاوه بر این کانال‌های تلگرامی مانند دفائیات دکتر احمدی نژاد به تشریح و بازنشر پاسخ به شبهات پرداختند.
ب) سفرهای استانی: احمدی نژاد که شخصا در سه سال اول فعالیت روحانی تقریبا سکوت کامل اختیار کرده بود، در سال آخر با عنوان تببین آرمان‌های امام و انقلاب سفرهایی به نقاط مختلف کشور در پیش گرفت. برخی از مهم‌ترین سفرهای احمدی نژاد عبارتند از:
 

محل سفر زمان سفر
مسجد جامع گرگان، جشن بزرگ ولایت 25 شهریور
مسجد غدیر قزوین، بزرگداشت شهید رجایی 4 شهریور
حسینیه بزرگ محله سفلی بافق، یادواره شهدای عملیات رمضان بافق 14 مرداد
مسجدالرضا مشهد، عزاداری امام صادق (ع) 8 مرداد
مسجد جامع مسعودیه تهران، همایش مردمی «امام خمینی (ره)، مردم و انقلاب» 31 تیر
مسجد جامع ملارد، گردهمایی گفتمان امام (ره) و مقام معظم رهبری 24 تیر
مسجد جامع نارمک، شهادت امیرالمومنین (ع) 7 تیر
مسجد جامع آقا سید زنجان، نیمه شعبان و آزادسازی خرمشهر 3 خرداد
مصلی جیرفت، روز معلم و شهادت استاد مطهری 12 اردیبهشت
مصلی آمل، یادواره شهدای مدافع حرم 19 فروردین
حسینیه امام علی(ع) اهواز، تبیین آرمان های انقلاب و بازخوانی خط امام (ره) 5 فروردین
گلستان شهدای ورامین، یادواره شهدای خیبر 20 اسفند
مصلی شال، سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی 22 بهمن

رد صلاحیت احمدی‌نژاد: هر چند مخالفان سعی می‌کردند با مطرح کردن رد صلاحیت احمدی‌نژاد، متمرکز شدن برخی احزاب و تشکل‌ها در حمایت از احمدی نژاد را منحرف کنند، با این وجود با تائیدات رهبری بر عملکرد دولت‌های نهم و دهم و دیدگاه‌های کلی احمدی نژاد رد صلاحیت وی از سوی شورای نگهبان احتمال زیادی نداشت، در عین حال صحبت‌های مطرح شده در خصوص رد صلاحیت احمدی نژاد به خاطر سفرهای استانی و تبلیغات پیش از موعد نیز چندان جدی به نظر نمی‌رسید چرا که احمدی نژاد در هیچ یک از این سخنرانی‌ها به تبلغات انتخابات و بیان برنامه‌ها و معرفی خود و ... نپرداخت و جلسات کاملا در راستای تببین آرمان‌های امام و انقلاب و در مساجد و حسینیه‌ها برگزار شدند.
توصیه عدم حضور و اعلام رسمی عدم حضور: در جلسه‌ای خصوصی در شهریور ماه 1395، دکتر احمدی نژاد از رهبری در خصوص حضور در انتخابات درخواست نظر می کنند، که توصیه به عدم حضور می‌شوند. این جلسه بعدا و در تاریخ 5 مهرماه و پس از طرح موضوع در رسانه ها و ایجاد فضای پر تنش، توسط رهبر انقلاب اعلام و در روز 6 مهر ماه احمد نژاد در نامه ای به رهبر انقلاب رسما اعلام کرد که در انتخابات 1396 شرکت نخواهد کرد.

ب) وزرا و شخصیت‌های  دولت یازدهم
دکتر علی اکبر صالحی (در پاسخ به خبرنگاری در حاشیه شورای روابط خارجی اروپا)
دکتر محمدجواد ظریف (در گفتگو با روزنامه شرق)
دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی (در گفتگو با نماینده)

ج) وزرا و شخصیت‌های دولیت‌های نهم و دهم
کامران باقری لنکرانی (در گفتگو با تسنیم)
پرویز فتاح (در گفتگو با تسنیم)

د) کاندیداهای تائید صلاحیت شده ادوار قبل
دکتر محسن رضایی (در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان)
دکتر احمد توکلی (در گفتگو با برنا و در کانال تلگرامی خود)
دکتر علی لاریجانی (در گفتگو با مثلث و در گفتگو با ایلنا) (مشاهده صفحه دانشنامه دکتر علی لاریجانی)

ه) سایر شخصیت‌های اصولگرا
سردار قاسم سلیمانی (در یک بیانیه)
محمدرضا باهنر (در گفتگو با تسنیم و در جلسه پرسش و پاسخ در مشهد)
غلامرضا مصباحی مقدم (در گفتگو با تسنیم)

ز) سایر شخصیت‌های اصلاح‌طلب

در دست به روز رسانی...

اخبار مرتبط:

قوانین و اطلاعیه ها

ابلاغ سیاست‌های کلی انتخابات از سوی رهبر انقلاب
جدول زمانبندی سه انتخابات 96 اعلام شد
آخرین اصلاحات قوانین انتخابات ایران منتشر شد

اصولگرایان
رهبر معظم انقلاب: گفتیم صلاح نمی‌دانیم ما که شما شرکت کنید
احمدی نژاد: برنامه‌ای برای حضور در رقابت‌های انتخاباتی سال آینده ندارم
تعیین ۶۰ شاخص برای انتخاب نامزد نهایی اصولگرایان
توکلی: قصد رئیس جمهور شدن ندارم
لاریجانی:‌ نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ نمی‌شوم
باهنر: قطعا کاندیدای ریاست جمهوری نیستم، اصولگرایان بعید است به حمایت از روحانی برسند
واکنش جلیلی به سؤالی درباره کاندیداتوری‌اش در انتخابات ۹۶
ضرغامی: فعلاً برنامه‌ای برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری ندارم
دانشجو: جبهه یکتا در حال بررسی گزینه‌ها برای انتخابات ریاست جمهوری است
قاسمی و حاجی بابایی از گزینه های یکتا برای انتخابات 96
احتمال کاندیداتوری میرسلیم، بادامچیان و باهنر برای انتخابات 96
پورمختار: قالیباف، ضرغامی و الهام گزینه‌های اصولگرایان برای انتخابات 96
باهنر:قالیباف گزینه قابل بررسی اصولگرایان

اصلاحات و اعتدال
مهرعلیزاده: شاید روحانی کاندیدای اصلاحات باشد اما باید جانب احتیاط را نگهداشت
منتجب نیا: به طور قطع اصلاح طلبان از روحانی حمایت می کنند
ناصری: اصلاح طلبان در انتخابات 96 به هیچ کس جز آقای روحانی فکر نمی کند
نمازی: حمایت‌ احتمالی از روحانی مشروط است
محتشمی: روحانی هشدارهای اصلاح‌طلبان درباره حمایت مشروط را جدی بگیرد
حق شناس: روحانی بهترین گزینه اصلاح طلبان برای انتخابات سال آینده است
فومنی: نیازی نیست بین بد و بدتر روحانی را انتخاب کنیم
حکیمی پور: حمایت ما از روحانی «مشروط» است

انتخابات در یک نگاه

 •    تاریخ برگزاری دور اول
  29 اردیبهشت 1396
 •    تعداد واجدین شرایط
  56,966,000 نفر
 •    درصد مشارکت
  73 %
 •    تعداد کاندیداهای ثبت نام شده
  1,636 نفر
 •    تعداد کاندیداهای تایید صلاحیت شده
  6 نفر