انتخابات ریاست جمهوری اول

اولین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران در ۵ بهمن ۱۳۵۸ و یک سال پس از پیروزی انقلاب در حالی برگزار شد که با استعفای دولت موقت مهدی بازرگان اداره امور اجرایی کشور بر عهده شورای انقلاب بود.در این دوره انتخابات ریاست جمهوری ۱۲۴ نامزد شرکت کردند که پس از اعلام انصراف یا استعفای برخی از نامزدها در نهایت ۹۶ نامزد در روز انتخابات به رقابت با یکدیگر پرداختند. ابوالحسن بنی صدر، احمد مدنی (نفر دوم)، داریوش فروهر، صادق قطب زاده، حسن حبیبی، کاظم سامی،حسن آیت، صادق طباطبایی، صادق خلخالی، محمد مکری، صفر علی خلیلی، از جمله نامزدهای اولین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران بودند.
مسعود رجوی رهبر سازمان مجاهدین خلق مشهورترین چهره و یکی از معدود داوطلبانی است که در این انتخابات امکان رقابت نیافت و به دلیل اینکه آشکارا مخالفت و مقید نبودن خود را به قانون اساسی تصویب شده اعلام کرده بود با فشار آیت‌الله خمینی مجبور به کناره گیری شد.
جلال الدین فارسی کاندیدای مورد حمایت حزب جمهوری اسلامی به دلیل انتشار خبر مربوط به عدم ایرانی الاصل بودن (پدر وی از مهاجرین افغانی - شهر هرات - به ایران بودند ) رقابت های انتخاباتی کناره گرفت.
در نهایت ابوالحسن بنی صدر با کسب حدود 10 میلیون و هفتصد هزاری رای از مجموع حدود  14 میلیون و 150 هزار رای ماخوذه و به دست آوردن حدود هفتاد و هفت درصد آرا به عنوان نخسیتن رئیس جمهور ایران انتخاب شد. بنی صدر کاندیدای جامعه روحانیت مبارز بود.
همچنین سید احمد مدنی کاندیدای جبهه ملی توانست حدود 15 درصد آرا را به خود اختصاص دهد و حسن حبیبی به عنوان کاندیای حزب جمهوری اسلامی و نهضت آزادی به حدود 5 درصد آرا دست یافت. سایر کاندیداها هر یک کمتر از یک درصد آرا را داشته و جمعا نیز کمتر از 3 درصد آرا را به خود اختصاص دادند و حدود یک درصد آرا نیز رای باطله بود.
 

انتخابات در یک نگاه

 •    تاریخ برگزاری دور اول
  05 بهمن 1358
 •    تعداد واجدین شرایط
  20,857,391 نفر
 •    درصد مشارکت
  67 %
 •    تعداد کاندیداهای ثبت نام شده
  124 نفر
 •    تعداد کاندیداهای تایید صلاحیت شده
  124 نفر