حزب اتحاد ملت ایران اسلامی

اصلاح طلبان

حزب اتحاد ملت ایران اسلامی حزبی اصلاح طلب است که زمزمه تأسیس آن در دی ماه ۱۳۹۳ شنیده شد. نهایتاً حزب اتحاد ملت ایران اسلامی در ۳۱ فروردین ۱۳۹۴ با موافقت کمیسیون ماده ۱۰ احزاب از وزارت کشور مجوز گرفت.
در بیانیه اعلام موجودیت این حزب آمده است که جمعی از فرزندان ملت بر آن شده‌اند تا به پشتوانه قانون اساسی و به اتکای حقوق ملت مندرج در فصل سوم آن گامی نو در جهت پیشبرد آرمان‌های انقلاب و نیازهای اصلاحات بردارند.

ساختار :

نخستین کنگره حزب اتحاد ملت ایران در مرداد ۱۳۹۴ در تهران برگزار شد و علی شکوری راد به عنوان دبیر کل این حزب انتخاب شد.[۴] از اعضای شورای مرکزی این حزب می‌توان به آذر منصوری، علی تاجرنیا، هادی خانیکی،محمد کیانوش راد، حمیدرضا جلایی‌پور، ولی‌الله شجاع پوریان، فاطمه راکعی، عماد الدین خاتمی و مصطفی درایتی اشاره کرد. این شورا ۳۰ نفر عضو دارد. 1-- آذر منصوری ۲- علی تاجرنیا ۳ - هادی خانیکی ۴- محمد کیانوش راد ۵- حمیدرضا جلایی‌پور ۶- حسین کاشفی ۷- ولی الله شجاع پوریان ۸ - علی شکوری راد ۹ - فاطمه راکعی ۱۰ - غلامرضا انصاری ۱۱ - جلال جلالی‌زاده ۱۲ - مرتضی مبلغ ۱۳- عماد الدین خاتمی ۱۴ - اشرف بروجردی ۱۵ - حجت‌الاسلام مصطفی درایتی ۱۶ - سید محمود حسینی ۱۷ - شمس وهابی ۱۸- علی صوفی ۱۹ - رضا باوفا ۲۰ - رحیم عبادی ‌۲۱ - حسین نقاشی ‌۲۲- علی محمد حاضری ۲۳- زهره آقاجری ۲۴- سید حسین موسوی‌نژاد ۲۵- نسیم چالاکی ۲۶- محمد فاضلی کیا ۲۷- امیر آریا زند ۲۸- علی محمد مظفری ۲۹- مهدی فراهانی ۳۰- حجت شریفی

تاسیس و واکنش ها :

سخنگوی وزارت کشور در اولین واکنش به تأسیس این حزب گفت که در جلسه کمیسیون ماده ۱۰ احزاب به تاریخ ۱۹ دیماه دربارهٔ ارائه مجوز به این حزب تصمیم گیری می‌شود. وزیر کشور نیز اعلام کرد که از وزارت اطلاعات و سایر نهادها دربارهٔ این حزب استعلام کرده و در صورت عدم موافقیت نهادها رد خواهد شد.
یک هفته پیش از تأسیس این حزب اصولگرایان جنجال فراوانی براه انداخته و مدعی شدند که این حزب بدل حزب مشارکت (جبهه مشارکت ایران اسلامی) است. به ادعای آنان حزب مشارکت منحل شده است. مصطفی تاج زاده از جمله اعضای اصلی این حزب است که همچنان در زندان به سر می‌برد و بسیاری دیگر از اعضای مؤثر آن همچون آذر منصوری، سعید حجاریان، عبدالله رمضان زاده، محسن میردامادی، و ... مدتی را پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ دستگیر شده و در زندان بودند. علی شکوری راد در 9 شهریور 94 تنها چند روز پس از تاسیس این حزب به دلیل محکومیت فتنه ۸۸ توسط مراجع قضایی بازداشت شد. مرجع قضایی علت بازداشت وی را اصرار بر تخلفات قبلی و اقدامات فتنه‌گرانه اعلام کرده است، شکوری‌راد عضو حزب منحله مشارکت، نماینده مجلس ششم و یکی از متحصنین آن دوره مجلس و حامی یکی از سران فتنه در حوادث سال ۸۸ است. وی به اتهام مسایل امنیتی در ۲۰ مهرماه ۱۳۸۹ بازداشت شد، وی پیش از این اعلام کرده بود که جرمی به نام فتنه نداریم.

گفتنی ست وی در اولین کنگره ی حزب اتحاد ملت ایران که مرداد 94 در سالن اجلاس سران برگزار شد، به عنوان دبیرکل این حزب انتخاب شد.

حزب یا گروه در یک نگاه