انتخابات مجلس هشتم

انتخابات دوره هشتم مجلس شورای اسلامی جمعه ۲۴ اسفند۱۳۸۶ برگزار گردید. مرحله دوم انتخابات، برای تعیین تکلیف ۸۱ کرسی باقی‌مانده از مرحله اول انتخابات که در حوزه‌های انتخابیه مربوط به آنها، هیچ نامزد انتخاباتی نتوانسته بود که اکثریت مطلق آراء شرکت کنندگان در انتخابات مذکور را کسب کند، در تاریخ ۶ اردیبهشت ۱۳۸۷ برگزار گردید.
در این دوره از انتخابات، بیش از هفت هزار نفر از شهروندان ایرانی، در مهلت قانونی ثبت نام نامزدهای انتخابات مذکور، به مراکز دولتی مربوطه، مراجعه و نامزد تصدی این مسئولیت شدند . از این تعداد، تنها ۴٬۵۰۰ نفر، تایید صلاحیت شدند.
بر اساس آمارهای ارائه شده توسط وزارت کشور ایران، میزان مشارکت مردم در انتخابات ۵۵/۴۰ درصد بوده‌است

هیئت رئیسه
رئیس مجلس: علی لاریجانی
نائب رئیسان:‌ محمدحسن ابوترابی فرد، محمدرضا باهنر، سید شهاب الدین صدر
دبیران:‌ حسن غفوری فرد، حمیدرضا حاجی بابایی، سید جاسم ساعدی، سید محمدرضا میر تاج الدینی، جهانبخش محبی نیا، موسی قربانی، محمد دهقانی، امیدوار رضایی، حسین صبحانی نیا،‌محمد حسین فرهنگی
کارپرداز:‌ احمد ناطق نوری، محمد آشوری تازیانی، محسن کوهکن

احزاب و نتایج انتخابات
در این دوره از انتخابات ، ۴ فهرست مهم از نامزدهای حزبی ارائه شد که عبارتند از :
جبهه متحد اصولگرایان
ائتلاف اصلاح طلبان
حزب اعتماد ملی
ائتلاف فراگیر اصولگرایان (جمعیت آبادگران جهادی)
توضیح آنکه در انتخابات سومین دوره شوراهای شهر و روستا، ائتلاف اصلاح طلبان و حزب اعتماد ملی، تحت عنوان ائتلاف بزرگ اصلاح طلبان، با یکدیگر ائتلاف کرده بودند .
در انتخابات اصولگرایان موفق شدند حدود دوسوم کرسی‌ها را به دست آورند. جبههٔ متحد اصولگرایان اول شد و ائتلاف فراگیر اصولگرایان که به اصلاحطلبان نزدیک‌تر بود دوم. در دور نخست انتخابات رای سه حوزهٔ دشتستان، ورزقان، چابهار و نیکشهر ابطال شد که در انتخابات میاندوره‌ای مجلس در ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ همزمان با انتخابات ریاست‌جمهوری دهم برگزار شد (البته ظاهرا رای یعقوب جدگال در حوزهٔ چابهار و نیکشهر که باطل شده‌بود دوباره پذیرفته شد). همچنین رای قلعه‌نو نفر دوم حوزهٔ زابل و زهک باطل شد و نفر سوم و چهارم حوزه برای رقابت به دور دوم رفتند. در دور دوم نیز سه حوزهٔ قوچان، تکاب و شاهین‌دژ و میاندوآب، لردگان را شورای نگهبان باطل کرد.
به طور کلی می توان گفت که در مرحله اول انتخابات، از ۲۰۵ کرسی مورد تایید مجلس شورای نگهبان (آرای ۳ حوزه انتخابیه باطل شد) ۲۹ نامزد انتخاباتی اصلاح طلب (معادل ۱۴ درصد)، ۱۵۳ نامزد انتخاباتی اصولگرا (کاندیداهای جبهه متحد اصولگرایان و ائتلاف فراگیر اصولگرایان) (معادل ۷۴٫۵ درصد) و ۲۳ نامزد انتخاباتی مستقل (معادل ۱۱٫۵ درصد)، به مجلس هشتم راه یافتند. همچنین در مرحله دوم انتخابات مجلس هشتم، ۱۸ نامزد انتخاباتی اصلاح طلب (حدود ۲۱٫۵ درصد)، ۱۸ نامزد انتخاباتی مستقل (۲۱٫۵ درصد) و ۴۶ اصولگرا (۵۷ درصد)، به مجلس هشتم راه یافتند.

گرایش فهرست کرسی ٪ کرسی
ویژه
٪ کرسی
کل
٪
اصولگرایان جبههٔ متحد ۲۱۷ ۷۵٪ ۸۷ ۳۰٪ ۱۳۷ ۴۷٪
ائتلاف فراگیر اصولگرایان ۳۹ ۱۳٪ ۱۰۲ ۳۵٪
مشترک دو فهرست ۵۱ ۱۸٪ ۵۱ ۱۸٪
مستقل ۴۰ ۱۴٪ ۷۹ ۲۷٪
اصلاحطلبان ائتلاف اصلاحطلبان ۵۸ ۲۰٪ ۳۹ ۱۳٪ ۴۰ ۱۴٪
اعتماد ملی
مستقل ۱۹ ۷٪ ۷۹ ۲۷٪
مشخص‌نشده مستقل ۲۰ ۷٪ ۲۰ ۷٪ ۷۹ ۲۷٪
اقلیت‌ها ارمنیان ۵ ۲٪ ۲ ۱٪  
کلیمیان ۱ ۰٪
آشوریان ۱ ۰٪
زرتشتیان ۱ ۰٪
مجموع ۲۹۰ ۱۰۰٪ ۲۹۰ ۱۰۰٪
آمار کل
آمار دور نخست دور دوم
رای ۲۴٬۲۷۹٬۷۱۷ حدود ۵٫۵ میلیون
رای درست    
رای باطله    
مشارکت ۵۵٫۴٪ حدود ۲۶٪
واجدان ۴۳٬۸۲۴٬۲۵۴ حدود ۲۱ میلیون
کرسی ابطال‌شده (میاندوره‌ای ۲۲ خرداد ۱۳۸۸) ۲ + ۱ ۳

 

گرایش فهرست دور ۱ دور ۲ برآیند
اصولگرایان جبههٔ متحد اصولگرایان ۵۸ ۱۹ ۸۷
ائتلاف فراگیر اصولگرایان ۳۱ ۸ ۳۹
مشترک جبههٔ متحد و ائتلاف فراگیر ۴۴ ۷ ۵۱
مستقل ۲۸ ۱۲ ۴۰
اصلاحطلبان ائتلاف اصلاحطلبان ۲۴ ۴ ۳۹
اعتماد ملی ۳
مشترک اعتماد ملی و ائتلاف اصلاحطلبان ۸
مستقل ۱۶ ۳ ۱۹
نامشخص ۲ ۱۸ ۲۰
اقلیت‌های دینی ۵ ۰ ۵
مجموع ۲۰۸ ۸۲ ۲۹۰
مشترک اصلاحطلبان و ائتلاف فراگیر اصولگرایان ۸ ۵ ۱۱

از افراد مشترک، از ۸ نفر دور نخست ۷ نفر اصلاحطلب و ۱ نفر اصولگرا ذکر شده‌است. از ۵ نفر دور دوم نیز ظاهرا همه اصلاح طلب اند.

فهرست نمایندگان منتخب
آ

    فاطمهٔ آجورلو - تهران/البرز (کرج)
    جواد آرین منش - خراسان رضوی (مشهد / کلات)
    رضا آشتیانی عراقی - قم (قم)
    محمد آشوری تازیانی - هرمزگان (ابوموسی / بندرعباس / حاجی‌آباد / قشم)
    سید احمد آوایی - خوزستان (دزفول)
    مرتضی آقاتهرانی - تهران (اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)
    سید علی آقازاده دافساری - گیلان (رشت)
    علی اکبر آقایی مغانجویی - آذربایجان غربی (سلماس)
    فاطمه آلیا - تهران (اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)

ا

    حسین ابراهیمی - خراسان جنوبی (بیرجند / درمیان)
    سید محمدجواد ابطحی -اصفهان (خمینی شهر)
    سید محمدحسن ابوترابی فرد - قزوین (آبیک / البرز / قزوین)
    محمود احمدی بیغش - مرکزی (شازند)
    اسفندیار اختیاری - نمایندگان اقلیت (اقلیت‌های دینی / زرتشتیان)
    بهمن اخوان - مرکزی (آشتیان / تفرش)
    نیره اخوان بیطرف -اصفهان (اصفهان)
    سید علی ادیانی‌راد - مازندران (جویبار / سوادکوه / قائمشهر)
    علی اردشیر لاریجانی - قم (قم)
    غلامرضا اسداللهی - خراسان رضوی (تایباد / تربت جام)
    یونس اسدی - اردبیل (مشگین شهر)
    حسین اسلامی - مرکزی (زرندیه / ساوه)
    علی اسلامی پناه - کرمان (جیرفت)
    غفار اسماعیلی - آذربایجان شرقی (هشترود / چاراویماق)
    ولی اسماعیلی - اردبیل (گرمی)
    ضیاءالله اعزازی ملکی - آذربایجان شرقی (بناب)
    لاله افتخاری - تهران (اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)
    محمدمهدی افشاری - فارس (داراب / زرین‌دشت)
    علی اکبر اولیاء - یزد (صدوق / یزد)
    زهره الهیان - تهران (اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)
    جمشید انصاری - زنجان (زنجان / طارم)
    حسین امیری خامکانی - کرمان (زرند)
    محمدرضا امیری کهنوج - کرمان (قلعه گنج / منوجان / کهنوج)
    جهانبخش امینی - کرمانشاه (کرمانشاه)
    شکور اکبرنژاد - آذربایجان شرقی (آذر شهر / اسکو / تبریز)
    عزت‌الله اکبری تالارپشتی - مازندران (جویبار / سوادکوه / قائمشهر)
    عزیز اکبریان - تهران (کرج)
    سید رضا اکرمی - تهران (اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)

ب

    محمدرضا باهنر - تهران (تهران)
    عبدالمحمد بابا احمدی میلانی (میان دوره‌ای)، چهار محال و بختیاری (لردگان)
    اسدالله بادامچیان - تهران (اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)
    محمدرضا باهنر - تهران (اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)
    یوناتن بت کلیا - نمایندگان اقلیت (اقلیت‌های دینی / مسیحیان آشوری / کلدانی)
    محمدتقی بختیاری - کرمان (بافت)
    علاءالدین بروجردی - لرستان (بروجرد)
    علی بروغنی - خراسان رضوی (سبزوار)
    سیروس برنابلداجی - چهار محال بختیاری (بروجن)
    سید علی‌محمد بزرگواری - کهگیلویه و بویراحمد (بهمئی / کهکیلویه / کهگیلویه)
    فرهاد بشیری - تهران (پاکدشت)
    علی بنایی - قم (قم)
    روبرت بگلریان - نمایندگان اقلیت (مسیحیان ارامنه جنوب کشور)

پ

    ایوب پاپری مقدم‌فرد (میان دوره‌ای)، بوشهر (دشتستان)
    محمدعلی پرتوی - آذربایجان غربی (سردشت / پیرانشهر)
    مسعود پزشکیان - آذربایجان شرقی (آذر شهر / اسکو / تبریز)
    حمیدرضا پشنگ - سیستان و بلوچستان (خاش / نصرت آباد / میرجاوه)
    سید محمدمهدی پورفاطمی - بوشهر (دشتی و تنگستان)
    شاپور پولادی - ایلام (ایوان / ایلام / شیروان و چرداول / مهران)

ت

    محمدرضا تابش - یزد (اردکان)
    حسن تامینی لیچائی - گیلان (رشت)
    فرهاد تجری - کرمانشاه (سرپل ذهاب / قصر شیرین / گیلانغرب)
    عبدالرضا ترابی - سمنان (گرمسار)
    نصراله ترابی قهفرحی - چهار محال بختیاری (شهرکرد)
    احمد توکلی - تهران (اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)

ث

    موسی‌الرضا ثروتی - خراسان شمالی (بجنورد / جاجرم)

ج

    روح‌الله جانی عباسپور - قزوین (آوج / بوئین زهرا)
    احمد جباری - هرمزگان (بستک / بندرلنگه)
    یعقوب جدگال - سیستان و بلوچستان (چابهار / نیکشهر)
    سلیمان جعفرزاده - آذربایجان غربی (ماکو / چالدران)
    بهروز جعفری -اصفهان (سمیرم)
    عیسی جعفری - همدان (بهار / کبودرآهنگ)
    شبیب جویجری - خوزستان (اهواز)
    کاظم جلالی - سمنان (شاهرود)
    عسکر جلالیان - بوشهر (جم / کنگان / دیر)
    جواد جهانگیرزاده - آذربایجان غربی (ارومیه)
    عبدالعزیز جمشید زهی - سیستان و بلوچستان (سراوان)

ح

    سید محمدرضا حاجی اصغری - آذربایجان شرقی (میانه)
    حمیدرضا حاجی بابایی - همدان (همدان)
    سید محمدکاظم حجازی - همدان (همدان)
    غلامعلی حداد عادل - تهران (اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)
    شهباز حسن‌پور بیگلری - کرمان (بردسیر / سیرجان)
    فریدون حسنوند - خوزستان (اندیمشک)
    علی‌اصغر حسنی - فارس (گراش / خنج / لارستان)
    حسین حسنی بافرانی -اصفهان (نائین)
    محمدرضا حسین‌نژاد دوین - خراسان شمالی (شیروان)
    سید حسین حسینی - خراسان رضوی (سرخس)
    سید شریف حسینی - خوزستان (اهواز)
    سید علی حسینی - خراسان رضوی (نیشابور)
    سید عماد حسینی - کردستان (قروه)
    سید فتح‌الله حسینی - کرمانشاه (ثلاث باباجانی / جوانرود / پاوه)
    سید نجیب حسینی - گلستان (مینودشت)
    سید محمود حسینی دولت‌آبادی -اصفهان (برخوار / شاهین شهر / میمه)
    موید حسینی صدر - آذربایجان غربی (خوی)
    سید قدرت‌الله حسینی‌پور - کهگیلویه و بویراحمد (گچساران)
    روح‌الله حسینیان - تهران (اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)
    خلیل حیات مقدم - خوزستان (امیدیه / بندرماهشهر / هندیجان)
    محمدعلی حیاتی - فارس (لامرد / مهر)
    عوض حیدرپور شهرضایی -اصفهان (شهرضا)
    فخرالدین حیدری - کردستان (بانه / سقز)
    نورالله حیدری دستنائی - چهار محال بختیاری (اردل/ فارسان / کوهرنگ)
    محمدحسین حیدریان - کرمانشاه (سنقرکلیایی)

خ

    بشیر خالقی - اردبیل (خلخال / کوثر)
    محمدرضا خباز - خراسان رضوی (بردسکن / خلیل آباد / کاشمر)
    سلمان خدادادی - آذربایجان شرقی (ملکان)
    حسن خسته‌بند - گیلان (بندر انزلی)
    احمد خیری - آذربایجان شرقی (بستان آباد)

د

    سید احمدرضا دستغیب (زاده ۱۳۴۳) - فارس (شیراز)
    سید احمدرضا دستغیب (زاده ۱۳۵۵) - فارس (شیراز)
    محمدحسن دوگانی آغچغلو - فارس (فسا)
    محمدعلی دلاور - خراسان رضوی (درگز)
    سید کاظم دلخوش اباتری - گیلان (صومعه سرا)
    فرهاد دلق‌پوش - گیلان (آستارا)
    سید حسین دهدشتی - خوزستان (آبادان)
    غلامرضا دهقان ناصرآبادی - فارس (کازرون)
    عزت‌الله دهقانی - لرستان (ازنا / دورود)
    علیرضا دهقانی - خوزستان (ایذه / باغملک)
    محمدقیوم دهقانی - سیستان و بلوچستان (ایرانشهر / بنت / سرباز / لاشار)
    محمد دهقانی نقندر - خراسان رضوی (طرقبه / چناران)

ذ

    سید سلمان ذاکر - آذربایجان غربی (ارومیه)
    سید حسین ذوالانور - فارس (شیراز)
    سید مصطفی ذوالقدر - هرمزگان (ابوموسی / بندرعباس / حاجی‌آباد / قشم)

ر

    شاهرخ رامین - تهران (دماوند / فیروزکوه)
    عباس رجایی - مرکزی (اراک / کمیجان)
    ابوالقاسم رحمانی - فارس (اقلید)
    حجت‌الله رحمانی - لرستان (الیگودرز)
    رضا رحمانی - آذربایجان شرقی (آذر شهر / اسکو / تبریز)
    امین‌حسین رحیمی - همدان (ملایر)
    رضا رحیمی‌نسب - لرستان (خرم‌آباد)
    حمید رسایی - تهران (اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)
    عبدالله رستگار - گلستان (گنبد کاووس)
    مصطفی رضاحسینی قطب‌آبادی - کرمان (شهر بابک)
    محمدعلی رضایی - خراسان رضوی (تربت حیدریه)
    امیدوار رضایی - خوزستان (لالی / هفتگل / مسجد سلیمان)
    محمدرضا رضایی کوچی - فارس (جهرم)
    اکبر رنجبرزاده - همدان (اسدآباد)
    فاطمه رهبر - تهران (اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)
    محمدتقی رهبر -اصفهان (اصفهان)

ز

    علی‌اصغر زارعی - تهران (اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)
    علیرضا زاکانی - تهران (اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)
    علی زنجانی حسنلویی - آذربایجان غربی (اشنویه / نقده)
    سید جواد زمانی - کرمانشاه (دینور / صحنه / هرسین / کنگاور)

س

    سید محمد سادات ابراهیمی - خوزستان (شوشتر / گتوند)
    سیروس سازدار - آذربایجان شرقی (جلفا / مرند)
    سید جاسم ساعدی - خوزستان (شوش)
    حسین سبحانی‌نیا - خراسان رضوی (نیشابور)
    محمدرضا سجادیان - خراسان رضوی (خواف / رشتخوار)
    پرویز سروری - تهران (اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)
    حمید سعادت -اصفهان (تیران و کرون / نجف آباد)
    وکیل سپه اجیرلو - اردبیل (بیله سوار / پارس آباد)
    هاشم سواری - خوزستان (دشت آزادگان)
    ناصر سودانی - خوزستان (اهواز)
    محمد سقایی - فارس (استهبان / نی‌ریز)
    علیرضا سلیمی - مرکزی (دلیجان / محلات)
    مهدی سنایی - همدان (نهاوند)

ش

    علی شاهرخی - لرستان (کوهدشت)
    حسن شبانپور - فارس (ارسنجان / پاسارگاد / مرودشت)
    سید رمضان شجاعی کیاسری - مازندران (ساری)
    عفت شریعتی کوه بنانی - خراسان رضوی (مشهد / کلات)
    امین شعبانی - کردستان (دیواندره / سنندج / کامیاران)
    محمدرضا شعبانی - کرمانشاه (کرمانشاه)
    هادی شوشتری - خراسان رضوی (قوچان)
    محمدکریم شهرزاد -اصفهان (اصفهان)
    حسینعلی شهریاری - سیستان و بلوچستان (زاهدان)
    محمدمهدی شهریاری - خراسان شمالی (بجنورد / جاجرم)

ص

    محمدرضا صابری - خراسان جنوبی (سربیشه / نهبندان)
    سید مهدی صادق - گیلان (آستانه اشرفیه)
    جواد صبور آقچه کندی - اردبیل (اردبیل / نمین / نیر)
    سید شهاب‌الدین صدر - تهران (اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)
    طیبه صفایی - تهران (اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)

ض

    محمد ضابطی طرقی -اصفهان ( بادرود / خالدآباد / قمصر / نطنز / طرقرود )

ط

    امیر طاهرخانی - قزوین (تاکستان)
    شهریار طاهرپور - همدان (تویسرکان)
    سید علی طاهری - گلستان (آق قلا / گرگان)
    سید مصطفی طباطبایی‌نژاد -اصفهان (اردستان)

ع

    محمدکریم عابدی - خراسان جنوبی (فردوس / طبس / سرایان)
    علی عباسپور تهرانی فرد - تهران (اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)
    اسدالله عباسی - گیلان (املش / رودسر)
    رضا عبداللهی - زنجان (انگوران / ایجرود / ماهنشان)
    محمدقسیم عثمانی - آذربایجان غربی (بوکان)
    علی عزتی - ایلام (آبدانان / دره شهر / دهلران)
    قدرت‌الله علیخانی - قزوین (آبیک / البرز / قزوین)
    رضا علیزاده (میان دوره‌ای)، آذربایجان شرقی (ورزقان)
    مهدی عیسی‌زاده (میان دوره‌ای)، آذربایجان غربی (تکاب / شاهین دژ / میاندوآب)

غ

    موسی غضنفرآبادی - کرمان (بم)
    حسن غفوری فرد - تهران (اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)

ف

    محمدرضا فاکر - خراسان رضوی (مشهد / کلات)
    ارسلان فتحی‌پور - آذربایجان شرقی (هوراند / کلیبر)
    حسین فدایی آشتیانی - تهران (اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)
    محمدامین فرج‌زاده - هرمزگان (ابوموسی / بندرعباس / حاجی‌آباد / قشم)
    پیمان فروزش - سیستان و بلوچستان (زاهدان)
    محمدحسین فرهنگی - آذربایجان شرقی (آذر شهر / اسکو / تبریز)
    کاظم فرهمند - یزد (ابرکوه / بافق / خاتم / مهریز)
    حمیدرضا فولادگر -اصفهان (اصفهان)
    حشمت‌الله فلاحت پیشه - کرمانشاه (اسلام‌آباد غرب / دالاهو)

ق

    جعفر قادری - فارس (شیراز)
    یوسف قاسمی گولک - گیلان (سیاهکل / لاهیجان)
    سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی - خراسان رضوی (مشهد / کلات)
    نادر قاضی‌پور - آذربایجان غربی (ارومیه)
    موسی قربانی - خراسان جنوبی (قائنات)
    اسدالله قره‌خانی الوستانی - گلستان (علی‌آباد کتول)
    هادی قوامی - خراسان شمالی (اسفراین)
    داریوش قنبری - ایلام (ایوان / ایلام / شیروان و چرداول / مهران)

ک

    علی‌اکبر کائیدی - لرستان (پلدختر / ملاوی)
    حمیدرضا کاتوزیان - تهران (اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)
    حسن کامران دستجردی -اصفهان (اصفهان)
    عبدالجبار کرمی - کردستان (دیواندره / سنندج / کامیاران)
    غلامرضا کرمی - کرمان (راور / کرمان)
    محمد کرمی‌راد - کرمانشاه (کرمانشاه)
    محمدعلی کریمی - کرمان (راور)
    علی کریمی فیروزجایی - مازندران (بابل)
    جواد کریمی قدوسی - خراسان رضوی (مشهد / کلات)
    عبدالله کعبی - خوزستان (آبادان)
    مصطفی کواکبیان - سمنان (سمنان)
    اسماعیل کوثری - تهران (اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)
    محسن کوهکن ریزی -اصفهان (لنجان)
    نصرالله کوهی باغ اناری - فارس (سروستان / کربال / کوار)
    مهدی کوچک‌زاده - تهران (اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)
    جبار کوچکی‌نژاد ارم ساداتی - گیلان (رشت)
    نصرالله کمالیان (میان دوره‌ای)، خراسان رضوی (فاروج / قوچان)
    احمدعلی کیخا - سیستان و بلوچستان (زابل / زهک)

گ

    اصغر گرانمایه‌پور - اصفهان (آران و بیدگل / کاشان)
    حسین گروسی - استان تهران (شهریار / شهرقدس / ملارد)

ل

    سید احمد لطفی آشتیانی - مرکزی (اراک / کمیجان)

م

    جهانبخش محبی‌نیا - آذربایجان غربی (شاهین دژ / میاندوآب)
    علیرضا محجوب - تهران (اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)
    انوشیروان محسنی بندپی - مازندران (نوشهر / چالوس)
    محمدرضا محسنی ثانی - خراسان رضوی (سبزوار)
    داوود محمدجانی - فارس (آباده / بوانات / خرمبید)
    اقبال محمدی - کردستان (سروآباد / مریوان)
    بهمن محمدی -اصفهان (فریدون‌شهر / فریدن / چادگان)
    قاسم محمدی - اردبیل (اردبیل / نمین / نیر)
    محمد محمدی - لرستان (دلفان / سلسله)
    بهمن محمدیاری - گیلان (تالش / رضوانشهر / ماسال)
    جلال محمودزاده - آذربایجان غربی (مهاباد)
    بهمن مرادنیا - کردستان (بیجار)
    عبدالرضا مرادی - فارس (ممسنی)
    صمد مرعشی - گیلان (رودبار)
    سید علیرضا مرندی - تهران (اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)
    سیامک مره صدق - نمایندگان اقلیت (کلیمیان)
    غلامحسین مسعودی ریحان - آذربایجان شرقی (اهر / هریس)
    غلامرضا مصباحی مقدم - تهران (اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)
    مصطفی مطورزاده - خوزستان (خرمشهر)
    علی مطهری - تهران (اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)
    علی مطهری - آذربایجان شرقی (شبستر)
    محمدمهدی مفتح - همدان (رزن)
    سید حاجی محمد موحد - خوزستان (بهبهان)
    سید فاضل موسوی - زنجان (خدابنده)
    سید کاظم موسوی - اردبیل (اردبیل / نمین / نیر)
    سید ناصر موسوی لارگانی -اصفهان (فلاورجان)
    سید علی موسوی جرف - خوزستان (آبادان)
    سید یونس موسوی سرچشمه - فارس (فراشبند / فیروزآباد / قیر و کارزین)
    سید ناصر موسوی -خوزستان (رامهرمز / رامشیر)
    سید علی‌محمد موسوی مبارکه -اصفهان (مبارکه)
    هادی مقدسی - لرستان (بروجرد)
    احمدعلی مقیمی - مازندران (بهشهر / نکا / گلوگاه)
    محمدحسین مقیمی - مرکزی (خمین)
    حسن ملک‌محمدی - سمنان (دامغان)
    محمدرضا ملکشاهی‌راد - لرستان (خرم‌آباد)
    علیرضا منادی سفیدان - آذربایجان شرقی (آذر شهر / اسکو / تبریز)
    مرادعلی منصوری رضی - گلستان (آزادشهر / رامیان)
    احمد مهدوی ابهری - زنجان (ابهر / خرمدره)
    مهدی مهدی‌زاده - خراسان رضوی (گناباد)
    محمدرضا میرتاج‌الدینی - آذربایجان شرقی (آذر شهر / اسکو / تبریز)
    سید علی میرخلیلی - هرمزگان (جاسک / رودان / میناب)
    محمد میرزایی - آذربایجان غربی (میاندوآب)
    علی میرزایی فلاح‌آبادی - گیلان (شفت / فومن)
    غلامعلی میگلی‌نژاد - بوشهر (بوشهر)

ن

    الیاس نادران - تهران (اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)
    عبدالحسین ناصری - گلستان (آق قلا / گرگان)
    مجید ناصری‌نژاد - خوزستان (شادگان)
    احمد ناطق نوری - مازندران (نور / محمود آباد)
    حسین نجابت - تهران (اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)
    مقداد نجف‌نژاد - مازندران (بابلسر / فریدونکنار)
    یوسف نجفی - آذربایجان شرقی (مراغه)
    محسن نریمان - مازندران (بابل)
    مجید نصیرپور سردهائی - آذربایجان شرقی (سراب)
    سعدالله نصیری قیداری - زنجان (زنجان / طارم)
    محمدجواد نظری مهر - گلستان (بندر ترکمن / بندر گز / کردکوی)
    بیژن نوباوه وطن - تهران (اسلامشهر / تهران / ری / شمیرانات)
    عباسعلی نورا - سیستان و بلوچستان (زابل / زهک)
    حسن نوروزی - تهران (رباط کریم)
    سید حسین نقوی حسینی - تهران (ورامین)
    محمدابراهیم نکونام -اصفهان (خوانسار / گلپایگان)
    محمدحسین نژادفلاح - تهران (ساوجبلاغ / طالقان)
    ابوالفتح نیکنام - مازندران (تنکابن / رامسر)

و

    گیروک وارطان - نمایندگان اقلیت (اقلیت‌های دینی / مسیحیان ارامنه شمال کشور)
    حسن ونایی - همدان (ملایر)

ه

    سید حسین هاشمی - آذربایجان شرقی (میانه)
    سید عنایت‌الله هاشمی - فارس (سپیدان)
    حسین هاشمیان - کرمان (رفسنجان)
    ستار هدایت‌خواه - کهگیلویه و بویراحمد (بویر احمد / دنا)

ی

    مهرداد بائوج لاهوتی - گیلان (لنگرود)
    سید جلال یحیی‌زاده فیروزآباد - یزد (تفت / میبد)
    علی‌اصغر یوسفی‌نژاد - مازندران (ساری)
    عزت‌الله یوسفیان ملا - مازندران (آمل / لاریجان)

انتخابات در یک نگاه

  •    تاریخ برگزاری دور اول
    24 اسفند 1386
  •    تاریخ برگزاری دور دوم
    06 اردیبهشت 1387
  •    تاریخ برگزاری میاندوره ای
    22 خرداد 1388
  •    تعداد واجدین شرایط
    43,824,254 نفر
  •    درصد مشارکت
    55 %
  •    تعداد کاندیداهای ثبت نام شده
    7,000 نفر
  •    تعداد کاندیداهای تایید صلاحیت شده
    4,500 نفر
مرتب سازی بر اساس :

استان :
حوزه انتخابیه :
وضعیت کاندیداتوری :
مرتب سازی بر اساس :

استان :
حوزه انتخابیه :
مرحله راهیابی به مجلس