انتخابات مجلس دهم

انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در دو نوبت در تاریخ ۷ اسفند ۱۳۹۴ و اردیبهشت ۱۳۹۵ برگزار خواهد شد.

مرحلهٔ نخست این انتخابات همزمان با انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری خواهد بود.

این انتخابات، برای تعیین ۲۹۰ کرسی دوره دهم مجلس شورای اسلامی و ۸۶ کرسی دوره پنجم مجلس خبرگان رهبری است و مطابق قانون تجمیع انتخابات، به طور همزمان برگزار می‌شود. پیش از این وزارت کشور ایران که مسئول برگزاری انتخابات این کشور است اعلام کرده بود که هزینه برگزاری این انتخابات را ۱۶۰ میلیارد تومان پیش بینی می‌کند و توسط ۹۶۰ هزار نفر عامل اجرایی برگزار می شود.

نام‌نویسی نامزدان

نام‌نویسی نامزدان از ۲۸ آذر به مدتی یک هفته انجام  شد. در این دوره تعداد ثبت نام کنندگان نسبت به دوره نهم افزایش چشمگیری داشت و با افزایش بیش از دو برابری به عدد 12123 نفر رسید تا رکوردی تازه برای ثبت نام در انتخابات بدست بیاید.

بسیاری از چهره های مطرح در جناح های مختلف در انتخابات ثبت نام کردند ولی اتفاق مهم می توان به عدم ثبت نام محمدرضا باهنر که 28 سال نماینده مجلس بود اشاره کرد. همچنین روح الله حسینیان ، علی اصغر زارعی و عباس فلاحی باباجان از نمایندگان مجلس نهم تصمیم گرفتند در انتخابات ثبت نام نکنند.

علیرضا مرندی نماینده تهران و نایب رئیس مجلس نهم بدلیل بیشتر از 75 سال سن در انتخابات مجلس دهم ثبت نام نتوانست ثبت نام بکند.

بررسی صلاحیت ها

بررسی صلاحیت ها از شنبه پنجم دی ماه آغاز شد تا بعد از بررسی توسط هیئت های نظارت و اجرایی شورای نگهبان نظر نهایی را در مورد صلاحیت ها اعلام کند تا در تاریخ 27 بهمن اسامی نهایی توسط وزارت کشور اعلام شود.

 

انتخابات در یک نگاه

 •    تاریخ برگزاری دور اول
  07 اسفند 1394
 •    تاریخ برگزاری دور دوم
  10 اردیبهشت 1395
 •    تاریخ برگزاری میاندوره ای
 •    تعداد واجدین شرایط
  54,915,024 نفر
 •    درصد مشارکت
  62 %
 •    تعداد کاندیداهای ثبت نام شده
  12,123 نفر
 •    تعداد کاندیداهای تایید صلاحیت شده
  6,229 نفر
مرتب سازی بر اساس :

استان :
حوزه انتخابیه :
وضعیت کاندیداتوری :
مرتب سازی بر اساس :

استان :
حوزه انتخابیه :
مرحله راهیابی به مجلس