انتخابات مجلس اول

اولین انتخابات مجلس شورای اسلامی در روز 24 اسفند ماه سال 1358 برگزار شد. سال 1358 برای کشور ما سالی پر انتخابات بود و از این رو نقطه عطفی در تاریخ انقلاب اسلامی به شمار می آید. در اولین روزهای این سال، در دهم  یازدهم فروردین ماه مردم با شرکت در همه پرسی جمهوری اسلامی ایران، به برقراری این نظام در کشورشان مهر تایید زدند؛ در روز پنجم مرداد ماه این سال انتخابات خبرگان بررسی نهایی قانون اساسی  برگزار شد و در روزهای یازدهم و دوازدهم آذر ماه قانون اساسی جمهوری اسلامی به تصویب مردم رسید. روز پانزدهم بهمن ماه روز برگزاری نخستین انتخابات ریاست جمهوری بود و بالاخره در روزهای پایانی سال 1358 مردم برای انتخاب نمایندگان خود در اولین دوره مجلس شورای اسلامی به پای صندوق های رای رفتند.
در واقع سال 1358 را با برگزاری پنج انتخابات پیاپی در اولین سال تولد انقلاب اسلامی، می توان هنگامه تبلور یافتن اراده ملت ایران در تثبیت نظام، قانون اساسی و شکل گیری مهمترین نهادهای آن دانست.
در نخستین انتخابات مجلس در نظام تازه تأسیس جمهوری اسلامی، بسیاری از نیروهای شناخته شده انقلاب آمادگی خود را برای بر عهده گرفتن نمایندگی ملت در خانه ملت اعلام کردند.
اولین انتخابات مجلس با حضور جریان ها و گروه های سیاسی متعددی برگزار شد چنانکه انتخابات این دوره مجلس شورای اسلامی از حیث تعدد گروه ها و دسته های سیاسی از انتخابات های دیگر دوره ها متمایز می نماید.
در این دور از انتخابات مجلس حزب جمهوری اسلامی و جامعه روحانیت بعد از رایزنی های فراوان برسر ارائه فهرست مشترک با هم به توافق رسیده و با امضای بیانیه ای به امضای آیت الله "سیدعلی خامنه ای" از طرف حزب جمهوری اسلامی و "مهدی شاه آبادی" از سوی جامعه روحانیت مبارز ائتلاف خود را با عنوان ائتلاف بزرگ اعلام کردند.
در این ائتلاف علاوه بر گروه های همسو با دو تشکل یاد شده، گروه هایی نظیر "سازمان مجاهدین"، "سازمان فجر اسلام"، "نهضت زنان مسلمان"، "اتحادیه انجمن های اسلامی" و "بنیاد الهادی" نیز شرکت کردند.
گروه های دیگری نیز که در انتخابات حضور داشتند از جمله "دفتر هماهنگی مردم با رئیس جمهور" (ابوالحسن بنی صدر)، "نهضت آزادی" و گروه های اقماری آن نیز لیست های جداگانه ای ارائه کردند.
نهضت آزادی با وجود استعفای دولت موقت و جریان اشغال سفارت آمریکا فهرست انتخاباتی خود را ذیل عنوان "کاندیداهای همگام" منتشر کرد. منافقین (مجاهدین خلق) نیز که از روز های نخستین انقلاب مسیر سهم خواهی از قدرت را می پیمودند، در این دور از انتخابات حاضر شدند.
جمعیت واجدین شرایط رای دادن در این دوره انتخابات بیست میلیون و ۸۵۷ هزار و ۳۹۱ نفر اعلام شده بود که از این تعداد ۱۰ میلیون و ۵۷۵ هزار و ۹۶۹ نفر برابر با 14/52‎ درصد در کل کشور شرکت کردند. در اولین مرحله انتخابات ۹۷ نفر از سراسر کشور موفق به کسب اکثریت مطلق آرا شدند و در مرحله دوم انتخابات نیز ۱۳۷ نفر به مجلس راه یافتند.

هیئت رئیسه
رییس سنی دوره اول مجلس در ابتدا با یدالله سحابی و نایب رئیس اول مهندس مهدی بازرگان بود. پس از تصویب اعتبارنامه‌ها و رد اعتبارنامه ۱۲ نفر چون رحمان دادمان، خسرو قشقایی، حسن بهروزیه، احمد مدنی و ابوالقاسم حسینجانی انتخاب هیئت رئیسه دایم صورت گرفت و اکبر هاشمی رفسنجانی عهده دار ریاست مجلس شد و نائب رئیسان سید اکبر پرورش، سید محمد موسوی خوئینی‌ها، حبیب الله عسگراولادی، محمد یزدی، سید محمد خامنه‌ای بودند.
در این دوره با توجه به اینکه از طیف های مختلف افرادی وارد مجلس شده بودند مسئولیت هایی نیز عهد‌دار بودند، به عنوان نمونه عزت‌الله سحابی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس و آقای بیت‌اوشانا نماینده اقلیت‌های مذهبی، رئیس کمیسیون بهداشت بود. آقای بیت‌اوشانا می‌گفت من حزب‌اللهی و خط امامی هستم. با توجه به ترکیب اعضا، می‌توان مجلس اول را متنوع‌ترین و سیاسی‌ترین مجلس در طول حیات جمهوری اسلامی تا به امروز خواند. البته این امر باعث بروز تنش‌ها و حتی درگیری‌های فیزیکی در مجلس نیز بود.

وضعیت سنی و تحصیلاتی نمایندگان
از نظر سنّی، بیشترین گروه سنی را افراد ۳۰ تا ۳۵ سال (۷۲ نفر) و کمترین گروه سنّی را افراد بالای ۷۰ سال (۳ نفر) به خود اختصاص می‌دادند . از نظر سطح سواد ، ۵۶ نفر زیر دیپلم ، ۳۷ نفر دیپلم ، ۲۴ نفر کاردان ، ۶۶ نفر کارشناسی ، ۳۲ نفر کارشناسی ارشد ، ۲۶ نفر دکترا ، ۸ نفر متخصّص و باقی دارای تحصیلات حوزوی بودند.

عملکرد
از جمله اقدامات جنجالی مجلس اول تصویب عدم کفایب سیاسی سیدابوالحسن بنی صدر و تصویب آزادی گروگان‌های سفارت آمریکا می‌باشد.
بحرانی‌ترین درگیری‌های مجلس اوّل حمله به علی‌اکبر معین‌فر در حین ادای نطق پیش از دستور از تریبون مجلس و به هم زدن سخنرانی مهدی بازرگان بود. این دوره ۶۲۵ جلسه علنی و ۱۶ جلسه غیرعلنی برگزار کرد که حدوداً ۲۴۰۰ ساعت وقت گرفت و ۸۰۴ لایحه و طرح مطرح شد. این پرکاری به دلیل شرایط حسّاس انقلاب بود. در ضمن ۳۱ بار بحث کابینه در دستور قرار گرفت که طی آن ۱۰۲ نفر وزیر رای اعتماد گرفتند و ۱۲ نفر با رای عدم اعتماد مجلس به وزارت نرسیدند.
ازجمله مشکلات مجلس اوّل ناامنی کشور به واسطه انقلاب و جنگ ایران و عراق بود. طی چهار سال ۳۲ نفر به شهادت رسیدند. علاوه برآن ترور مسئولان مملکتی و جایگزینی نمایندگان بجای آنها باعث استعفای ۱۷ نفر از نمایندگان شد. آیت الله خامنه‌ای، مصطفی چمران، احمد توکلی، احمد ناطق نوری، محمدعلی رجایی، سید محمد خاتمی و محمدجواد باهنر از جمله این افراد هستند.

برخی از لیست‌های انتخاباتی شهر تهران

فهرست ائتلاف بزرگ
جامعه روحانیت مبارز و حزب جمهوری اسلامی ابتدا فهرست‌های جداگانه‌ای را منتشر کرده‌ بودند که البته اشتراکات زیادی داشت اما در ۲۲ اسفند ۱۳۵۸ این دو گروه همراه با سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و چند گروه دیگر برای رسیدن به یک فهرست مشترک ۳۰ نفره به توافق رسیدند: سید علی خامنه‌ای، اکبر هاشمی رفسنجانی، محمدجواد باهنر، حسن آیت، محمدعلی رجایی، کاظم موسوی بجنوردی، علی ​اکبر ناطق نوری، عبدالمجید معادیخواه، فخرالدین حجازی، هادی غفاری، محمدعلی هادی، محمد موسوی خوئینی‌ها، علی‌اکبر معین‌فر، حسین کمالی، اسدالله لاجوردی، گوهرالشریعه دستغیب، محمدباقر لواسانی، سیف‌الله وحید دستجردی، سعید امانی، رضا زواره‌ای، علی‌اکبر ولایتی، حبیب‌الله عسگراولادی، اکبر پوراستاد، محمدجواد حجتی کرمانی، نجفقلی حبیبی، مهدی شاه‌آبادی، محمد اسلامی، محسن مجتهد شبستری، احمد مولایی و فرشته هاشمی.
در این فهرست از فهرست اولیه حزب جمهوری اسلامی ۲۳ نفر حضور داشتند و «ﺳﯿﺪاﺑﻮاﻟﻘﺎﺳﻢ ھﺰاوه‌ای، اﮐﺒﺮ ﭘﻮراﺳﺘﺎد، ﻣﺤﻤﺪ ﺑﺎﻗﺮ ﺷﺎﯾﻮرد، ﻋﺒﺪﷲ ﺟﺎﺳﺒﯽ، اﺑﻮاﻟﻘﺎﺳﻢ ﺳﺮﺣﺪی زاده، ﻣﺤﻤﻮد ﮐﺎﺷﺎﻧﯽ، و ﺟﻮاد ﻣﻨﺼﻮری» ﮐﻪ ھﻤﮕﯽ از اﻋﻀﺎی ﺷﻮرای ﻣﺮﮐﺰی و ﯾﺎ اﻋﻀﺎی ﻓﻌﺎل ﺣﺰب ﺑﻮدﻧﺪ، حذف شده بودند. از فهرست اولیه جامعه روحانیت مبارز هم ابراهیم یزدی، مصطفی چمران، علی اصغر مروارید، علی گلزاده غفوری، و عبدالمجید ایروانی حذف شده بودند.
فهرست ائتلاف بزرگ موفق‌ترین فهرست در انتخابات تهران بود. ۲۱ نماینده از این فهرست به مجلس راه یافتند. ۱۲ نفر در دور اول و ۹ نفر در دور دوم.

گروه همنام (نهضت آزادی)
این فهرست که دومین فهرست موفق در انتخابات تهران بود از ۱۸ نفر تشکیل می‌شد: مهدی بازرگان، جلال‌الدین آشتیانی، عبدالعلی بازرگان، فتح‌الله بنی‌صدر، علی‌اصغر بهزادنیا، محمد توسلی، مصطفی چمران، حسن حبیبی، علی دانش منفرد، محمدعلی رجایی، یدالله سحابی، عزت‌الله سحابی، هاشم صباغیان، علی صادقی تهرانی، مصطفی کتیرایی، علی‌اکبر معین‌فر، محمود مانیان و ابراهیم یزدی.
فهرست گروه همنام سه کاندیدای مشترک با فهرست ائتلاف بزرگ؛ حسن حبیبی، محمدعلی رجایی و علی‌اکبر معین‌فر و سه کاندیدای مشترک با دفتر همکاری؛ حسن حبیبی، عزت‌الله سحابی و فتح‌الله بنی‌صدر داشت.
فهرست گروه همنام توانست نه نامزد خود – مهدی بازرگان، ابراهیم یزدی، علی‌اکبر معین‌فر، مصطفی چمران، یدالله سحابی، محمدعلی رجایی، عزت‌الله سحابی، حسن حبیبی، و هاشم صباغیان- را راهی مجلس کند. بازرگان با ۱ میلیون و ۴۴۷ هزار رأی در رتبه سوم قرار گرفت آن هم در شرایطی که کاندیدای اختصاصی این فهرست بود و هیچ گروه دیگری او را در فهرست خود قرار نداده بود.

دفتر همکاری مردم با رئیس‌جمهور
محمد اسلامی، محمدحسین بتولی، فتح‌الله بنی‌صدر، محمدرضا پسندیده، عبدالصمد تقی‌زاده، محمد جعفری، حسن حبیبی، محمدجواد حجتی کرمانی، فخرالدین حجازی، کاظم سامی، عزت‌الله سحابی، مهدی شاه‌آبادی، محمدباقر شایورد، حسین شفیعی، طاهره صفارزاده، اعظم طالقانی، مهدی ظریف، نعمت غلاموند، علی گلزاده غفوری، علی‌اصغر مروارید و محمدعلی​ هادی.
۹ نفر از ۲۱ نامزد منتخب دفتر رئیس‌​جمهور به نمایندگی تهران رسیدند که از بین آنها فقط اعظم طالقانی نامزد اختصاصی این فهرست بود. فخرالدین حجازی، محمدعلی هادی، حجتی کرمانی و مهدی شاه‌آبادی کاندیداهای مشترک این فهرست با ائتلاف بزرگ، حسن حبیبی کاندیدای مشترک با گروه همنام و ائتلاف بزرگ، عزت‌الله سحابی و فتح‌الله بنی‌صدر مشترک با گروه همنام، کاظم سامی کاندیدای مشترک با جنبش مسلمانان مبارز و جاما، و علی گلزاده غفوری کاندیدای مشترک با مجاهدین خلق و جنبش مسلمانان مبارز بودند.

کاندیداهای انقلابی و ترقی​خواه (مجاهدین خلق)
غلامرضا آذرش گرگانی، عباس آگاه، مهدی ابریشم‌چی، محمد احمدی، علی‌محمد تشید، حسن توانایان‌فرد، یزدان حاج حمزه، عباس داوری، اشرف ربیعی، مسعود رجوی، فاطمه رضایی، محمد سیدی ​کاشانی، معصومه شادمانی، محمد مدیر شانه‌چی، مریم طالقانی، عذرا علوی طالقانی، مریم قجر عضدانلو، علی گلزاده غفوری، عبدالکریم لاهیجی، مجید معینی، محمد ملکی، علیرضا جعفری منصوری، منوچهر هزارخانی و پرویز یعقوبی.
از فهرست مجاهدین خلق علی گلزاده غفوری (کاندیدای مشترک با دفتر همکاری و جنبش مسلمانان مبارز) موفق به ورود مجلس شد. مسعود رجوی با ۵۳۰ هزار رأی به دور دوم راه یافت اما در دور دوم انتخاب نشد. ۲۹ کاندیدای مجاهدین خلق در شهرستان‌ها هم به دور دوم رسیدند اما هیچکدام در این مرحله انتخاب نشدند.

جبهه ملی
فهرست جبهه ملی کامل نبود و فقط شامل ۱۱ کاندیدا می‌شد که تنها همپوشانی آن با فهرست‌های دیگر حضور محمود مانیان در فهرست نهضت آزادی بود: کاظم حسیبی، اصغر پارسا، اسدالله مبشری، پرویز ورجاوند، عبدالکریم انواری، محمود مانیان، حسن لباسچی، عبدالعلی ادیب برومند، حسن شهیدی، ابراهیم کریم​‌آبادی و عبدالحسین خلیلی.
تعدادی از کاندیداهای جبهه ملی در شهرستان‌ها از جمله خسرو قشقایی، کریم سنجابی، علی اردلان و ابوالفضل قاسمی پیروز انتخابات شدند اما یا انتخابات در آن حوزه باطل شد و یا مجلس اعتبارنامه نمایندگی آن‌ها را تصویب نکرد. در تهران هیچیک از کاندیداهای آن موفق به ورود به مجلس نشدند.

جاما
کاظم سامی، مهدی ظریف، نظام‌الدین قهاری، محمود نکوروح مطلق، محمد ملکی، عبدالکریم لاهیجی، عبدالصمد تقی‌​زاده، محمدجواد حجتی کرمانی، محمد موسوی خوئینی‌ها، عزت‌الله سحابی، مصطفی میرخانی و عزت​‌الله خلیلی.
از فهرست ۱۲ نفره جاما (جنبش انقلاب مردم مسلمان ایران) چهار نفر موفق به ورود به مجلس شدند که یکی از آنها کاظم سامی رهبر این حزب بود. البته سامی در فهرست دفتر همکاری مردم با رئیس‌جمهور و جنبش مسلمانان مبارز هم حضور داشت. محمدجواد حجتی کرمانی (مشترک با ائتلاف بزرگ و دفتر همکاری رئیس‌جمهور)، محمد موسوی خوئینی‌ها (مشترک با ائتلاف بزرگ و جنبش مسلمانان مبارز) و عزت‌الله سحابی (مشترک با دفتر همکاری و گروه همنام) هم به مجلس راه یافتند.

جنبش مسلمانان مبارز
جنبش مسلمانان مبارز ۱۱ کاندیدا را برای تهران معرفی کرد که پنج نفر از آنها با جاما و چهار نفر با مجاهدین خلق مشترک بودند. از این فهرست کاظم سامی، علی گلزاده​‌غفوری و محمد موسوی‌ خوئینی​‌ها موفق به ورود مجلس شدند.
علی گلزاده غفوری، محمد موسوی خوئینی‌ها، حسن افتخار اردبیلی، عزت‌​الله خلیلی، مصطفی میرخانی، کاظم سامی، طاهره صفارزاده، مسعود رجوی، محمد ملکی، مهدی ابریشم‌چی و محمد شانه​چی.

حزب توده
فهرست حزب توده در تهران به دو بخش تقسیم شده بود:
اعضای حزب توده: نورالدین کیانوری، احسان طبری، محمدعلی عمویی، منوچهر بهزادی، فرج​‌الله میرزایی، مریم فیروز، رفعت محمدزاده، هوشنگ ناظمی، محمد پورهرمزان، ملک​‌تاج محمدی، سیاوش کسرایی، محمود سیدروغنی، فاطمه ایزدی، هوشنگ شهلایی.
کاندیداهای مورد حمایت: حسن حبیبی، محمدجواد حجتی کرمانی، محمد موسوی خوئینی‌ها، مسعود رجوی، کاظم سامی، عزت‌الله سحابی، ابوالقاسم سرحدی‌زاده، سید هبت‌الله طبیب غفاری، اعظم طالقانی، علی‌محمد فرخنده جهرمی، محمدباقر شایورد، علی گلزاده غفوری، پروانه فروهر، محمدکاظم موسوی بجنوردی، محمد مدیر شانه‌چی.

نتیجه و ترکیب منتخبین
در مرحله اول انتخابات ۱۸ نامزد از تهران و ۷۹ نامزد از شهرستان‌ها به مجلس راه یافتند. انتخابات مورد اعتراض شدید برخی از گروه‌ها به ویژه سازمان مجاهدین خلق قرار گرفت که مدعی تقلب گسنرده در انتخابات بودند. حتی یک نامزد از این سازمان هم در مرحله اول به مجلس راه نیافته بود. اعتراضات شدید و ناآرامی ها باعث شد تا انتخابات مرحله دوم در بعضی شهرها برگزار نشود. ضمن اینکه در برخی حوزه‌ها مثل اقلید ، کرمانشاه و درگز که به ترتیب خسرو قشقایی از جبهه ملی ایران ، کریم سنجابی از جبهه ملی ایران و ابوالفضل قاسمی از حزب ایران در مرحله اول به پیروزی رسیده بودند، انتخابات باطل شد. با توجه به همین شرایط فقط ۲۴۳ نماینده به جای ۲۷۰ نماینده وارد مجلس شدند که ترکیب آن‌ها در مجلس به این شرح بود:
ائتلاف بزرگ: ۸۵ نماینده
گروه همنام: حدود ۲۰ نماینده
دفتر هماهنگی همکاری‌های مردم با رییس جمهور:حدود ۳۳ نماینده
جبهه ملی ایران حدود 8 نماینده
حزب توده حدود 9 نماینده
شورای مرکزی کاندیداهای انقلابی و ترقی‌خواه: سازمان مجاهدین خلق - بدون نماینده
مستقلها: حدود ۱۱۵ نماینده

اسامی نمایندگان دوره نخست مجلس شورای اسلامی

آ

    * عبدالحمید آقارحیمی - کرمان (شهر بابک)
    * علی آقامحمدی - همدان (همدان)
    * محمدتقی آل سیدغفور - خوزستان (شوشتر)
    * حسن آیت - تهران (تهران)

ا

    * حسن ابراهیم حبیبی - تهران (تهران)
    * عباس ابوترابی‌فرد - زنجان (قزوین)
    * عباس ابوسعیدی منوچهری - کرمان (جیرفت)
    * محمد حسین احمدی دانش آشتیانی - مرکزی (آشتیان / تفرش)
    * محمد احمدی فروشانی - اصفهان (همایونشهر)
    * عباس‌علی اختری - خراسان (مشهد)
    * محمد اخلاقی‌نیا - کرمان (سیرجان)
    * ابوالقاسم اخوتیان - مازندران (ساری)
    * عبدالکریم اربابی - سیستان و بلوچستان (چابهار)
    * رحمان استکی - چهار محال بختیاری (شهرکرد)
    * مجتبی استکی - چهار محال بختیاری (شهرکرد)
    * عبدالرضا اسدی‌نیا - خوزستان (اهواز)
    * علی‌اکبر اصغری - آذربایجان شرقی (بناب / ملکان)
    * رضا اصفهانی - تهران (ورامین)
    * مرتضی اعظمی لرستانی - لرستان (خرم‌آباد)
    * کاظم اکرمی - همدان (بهار / کبودرآهنگ)
    * ابوالحسن الله بداشتی - مازندران (نوشهر)
    * مرتضی الویری - تهران (دماوند)
    * عبدالله امامی - خراسان رضوی (تربت حیدریه)
    * محمد امامی کاشانی - اصفهان (کاشان)
    * سعید امانی - تهران (تهران)
    * فتح‌الله امیدنجف‌آبادی - اصفهان (اصفهان)
    * محمدرضا امین ناصری - گیلان (آستانه اشرفیه)
    * مجید انصاری - کرمان (زرند)
    * محمدباقر انواری - همدان (رزن)

ب

    * محمدرضا باباصفری - اصفهان (برخوار)
    * علی‌بابا بابایی - خراسان رضوی (اسفراین)
    * مهدی بازرگان - تهران (تهران)
    * حسین بازقندی - لرستان (ازنا / دورود)
    * علی‌اصغر باغانی - خراسان (سبزوار)
    * محمدجواد باهنر - کرمان (کرمان)
    * محمدهادی برومند - لرستان (بروجرد)
    * محمدتقی بشارت - اصفهان (سمیرم)
    * علی‌محمد بشارتی جهرمی - فارس (جهرم)
    * عباس‌علی بهاری اردشیری - مازندران (ساری)
    * محمدزید بهبهانی - خوزستان (بندر ماهشهر)
    * احمد بهرامی - کردستان (پاوه)
    * مریم بهروزی - تهران (تهران)
    * احمد بهشتی - فارس (فسا)
    * حسین بهشتی‌نژاد - اصفهان (اصفهان)
    * شهاب‌الدین بی‌مقدار - آذربایجان شرقی (خاروانا / ورزقان)
    * اسدالله بیات - زنجان (ماهنشان)
    * صلاح‌الدین بیانی - خراسان رضوی (خواف)
    * سرگون بیت‌اوشانا - نمایندگان اقلیت (مسیحیان آشوری / کلدانی)

پ

    * رضا پاک‌نژاد - یزد (یزد)
    * علی‌اکبر پرورش - اصفهان (اصفهان)
    * علی‌اکبر پوراستاد - تهران (تهران)
    * حسین پورسالاری - کرمان (کهنوج)
    * محمدمهدی پورگل - گیلان (بندر انزلی)
    * حسن پورمیرغفاری - آذربایجان شرقی (هشترود)
    * محسن پورمیرغفاری - آذربایجان شرقی (تبریز)

ت

    * علی‌اصغر تجری
    * محمدعلی تاتاری - سیستان و بلوچستان (زاهدان)
    * بهرام تاج‌گردون
    * مصطفی تبریزی - خراسان رضوی (بجنورد)
    * احمد توکلی
    * فرهاد تجری

ج

    * میریوسف جابری
    * حسین جعفری
    * محمدمهدی جعفری
    * محمد جعفری
    * عبدالحسین جلالی

چ

    * محمدعلی چراغ‌زاده دزفولی
    * مصطفی چمران
    * محمدحسین چهرگانی انزایی

ح

    * ابوالحسن حائری‌زاده
    * محمدصادق حائری شیرازی
    * حسن حبیبی
    * فخرالدین حجازی
    * هاشم حجازی‌فر
    * ارسلان فلاح حجت انصاری
    * محمد حجت کشفی
    * محمدجواد حجتی کرمانی
    * سجاد حججی
    * حسن حسن‌زاده
    * محمدامین حسنی
    * غلامرضا حسنی بزگ‌آباد
    * احمد حسینی
    * ابوالحسن حسینی
    * علی حسینی
    * فضل‌الله حسینی برمائی
    * سیدمحمدتقی حسینی طباطبائی
    * حسن حسینی طباطبائی
    * محمدباقر حسینی لواسانی
    * شمس الدین حسینی نائینی
    * محمد حسینی‌نیا کجیدی
    * حسین حسینی واعظ
    * مظاهر حق‌شناس کودهی
    * غلامحسین حقانی
    * علی حقیقت افشار
    * علی حمزه‌ای
    * علی اکبر حمیدزاده گیوی
    * هاشم حمیدی
    * محمدعلی حیدری
    * عباسعلی حیدری

خ

    * سید محمد خاتمی
    * هراچ خاچاطوریان
    * هادی حسینی خامنه ای
    * علی حسینی خامنه ای
    * محمد حسینی خامنه ای
    * محمد خزاعی ترشیزی
    * محمدعلی خسروی
    * هرای خلاتیان
    * محمد خلیلی
    * اسماعیل خوشنویس

د

    * حامد دامنی
    * محمدکاظم دانش
    * غلامرضا دانش آشتیانی
    * قربانعلی دری نجف‌آبادی
    * گوهرالشریعه دستغیب
    * محمود دعایی
    * علی اکبر دهقان
    * عزت‌الله دهقان
    * یدالله اهردهقانی
    * عباسعلی دوزدوزانی
    * عبدالحمید دیالمه
    * نظرمحمد دیدگاه

ر

    * محسن راثی
    * محمدرضا راشد
    * محمدعلی رجائی
    * محمد رجائیان
    * حسین‌علی رحمانی
    * قهرمان رحمانی
    * علی اصغر رحمانی خلیلی
    * فخرالدین رحیمی
    * نورالدین رحیمی
    * غلامرضا رحیمی حاجی‌آبادی
    * اصغر رستمی
    * محمد رشیدیان
    * محمود رضائی هنجنی
    * علی‌اکبر رضوانی
    * ابوالفاضل رضوی
    * اسماعیل رفیعیان
    * رضا رمضانی خورشیددوست
    * محمدتقی رنجبرچوبه
    * محسن رهامی
    * محمدهاشم رهبری
    * حسن روحانی

ز

    * صباح زنگنه
    * غلام‌عباس زائری
    * موسی زرگر
    * احمد زرهائی
    * احمد زمانیان
    * صباح زنگنه
    * رضا زواره‌ای
    * شکرالله زینلی

س

    * محمدامین سازگارنژاد
    * احمد سالک کاشانی
    * کاظم سامی
    * محمدعلی سبحان‌اللهی
    * میرغفار سجادنژاد
    * یدالله سحابی
    * عزت‌الله سحابی
    * احمد سلامتیان
    * محمدحسین سلمانی زارجی
    * موسی سلیمی کلیمی
    * عبدالله سوری
    * تقی سیدخاموشی
    * ابوالفضل سیدریحانی
    * جلیل سیدزاده
    * محسن سیدین

ش

    * عباس شیبانی
    * صمد شجاعیان
    * مهدی شاه‌آبادی
    * حسن شاهچراغی
    * محمدتقی شاهرخی
    * محمد شاورانی
    * صمد شجائیان
    * محمد شجاعی
    * جعفر جواد شجوئی
    * جواد شرافت
    * عبدالکریم شرعی
    * محمد شریعتی دهاقان
    * غلامعلی شهرکی
    * میربهزاد شهریاری
    * محمداسماعیل شوشتری
    * عباس شیبانی
    * جواد شیرازیان

ص

    * فتحعلی صاحب الزمانی
    * محمدحسین صادقی
    * قاسم صادقی
    * محمدصادق صادقی گیوی (خلخالی)
    * هاشم صباغیان
    * احمد صدرحاج سیدجوادی
    * محمدکاظم صدری
    * محمدعلی صدوقی
    * عاتقه صدیقی
    * ایرج صفاتی دزفولی
    * ارسلان فلاح صفافی پورزمانی
    * لطیف صفری
    * فضل‌الله صلواتی خوزانی

ط

    * اعظم طالقانی
    * علی طاهری
    * رجب‌علی طاهری
    * نورالدین طباطبایی‌نژاد
    * عباس طباطبایی‌نژاد
    * نائین طیب مهدی
    * محمدحسن طیبی

ع

    * کامل عابدین‌زاده
    * اسدالله عالی‌پور
    * عباس عباسی
    * محمدرضا عباسی‌فرد
    * سیف‌الله عبدالکریمی
    * محمدهادی عبدخدایی
    * علی عجم
    * یونس عرفانی
    * مجتبی عرفانی
    * حبیب الله عسکراولادی
    * احمد عطاری
    * بهاالدین علم‌الهدی
    * محمود علوی
    * محمدعلی نژادساریخانی
    * احمد علیپور
    * احمد علیزاده

غ

    * محمد غرضی
    * احمد غضنفرپور
    * هادی غفاری
    * محمد غفاری
    * میراکبر غفاری قره باغ
    * حسن غفوری‌فرد

ف

    * محمد فاضل
    * محی‌الدین فاضل هرندی
    * اسماعیل فدایی
    * اسماعیل فردوسی‌پور
    * محمد فرض‌پور ماچیانی
    * محمد فروغی
    * مرتضی فضل‌علی
    * مرتضی فهیم کرمانی
    * مصطفی فومنی حائری

ق

    * علی قائمی امیری
    * عبدالوهاب قاسمی

ک

    * مرتضی کتیرائی
    * حسین کرمانی
    * مهدی کروبی (الیگودرز)
    * فواد کریمی
    * محمدمهدی کریمی
    * عمادالدین کریمی بیژنی‌نژاد
    * حسین کمالی
    * محمدتقی کمالی‌نیا
    * مصطفی کیائی
    * اسدالله کیان ارثی
    * محمد کیاوش

گ

    * غفور گرشاسبی
    * علی گلزاده غفوری

ل

    * حسن لاهوتی اشکوری

م

    * منوچهر متکی
    * عباس متین
    * محسن مجتهدشبستری
    * محمد مجتهدشبستری
    * محمد محمدی گرگانی
    * محمدحسین محمدی
    * یونس محمدی
    * شهاب محمدی سرتنگی
    * مرتضی محمودی
    * ابوطالب محمودی
    * محمود مروری سماورچی
    * داوود مصطفوی سیاهمزگی
    * احمد مصطفوی کاشانی
    * محمدتقی مطهری فریمانی
    * عباس مظفر
    * عبدالمجید معادیخواه
    * علی معرفی‌زاده
    * اسماعیل معزی
    * علی اکبر معصومی
    * مصطفی معین
    * علی اکبر معین‌فر
    * پرویز ملاپور
    * احمد ملازاده
    * مهدی ملای سمنانی
    * علی ملکوتی
    * حسین ملوج چی
    * رسول منتجب‌نیا
    * محمدعلی منتظری
    * عطاءالله مهاجرانی
    * فضل‌الله مهدی‌زاده محلاتی
    * علی موحدی ساوجی
    * محمدعلی موحدی کرمانی
    * حسن موسوی انزابی
    * محمدکاظم موسوی بجنوردی
    * حسین موسوی تبریزی
    * حسین موسوی جهان‌آبادی
    * محمد موسوی خوئینی‌ها
    * محمد موسوی طره
    * احمد موسوی لاری
    * فخرالدین موسوی ننه کران
    * احمد مولایی
    * علی موموندی
    * مجتبی میرجعفری
    * عباس میریونسی
    * مسلم میرزاپورکلشتری
    * محمد میلانی حسینی

ن

    * غلامحسین نادری
    * علی ناری‌زاده
    * مصطفی ناصری
    * عباس‌علی ناطق نوری
    * احمد ناطق نوری
    * علی‌اکبر ناطق نوری
    * خسرو ناقی
    * محمدحسن نبوی
    * قدرت الله نجفی
    * محمد نصرالهی
    * مهدی نصیری لاری
    * علی نظری منفرد
    * ملی نقی نقوی
    * حسین نواب
    * کاظم نوروزی
    * محمد نوروزی

و

    * فرج الله واعظی
    * ابوالقاسم وافی
    * کلیبر وحید مطلب
    * علی اکبر ولایتی

ه

    * نصرااله هاتفی
    * محمدعلی هادی نجف‌آبادی
    * باقر هاشمی
    * علی اکبر هاشمی رفسنجانی
    * علی هاشمی سنجانی
    * حسین هاشمیان
    * حسین هراتی
    * احمد همتی

ی

    * علیرضا یارمحمدی
    * ابراهیم یزدی
    * محمد یزدی
    * حسن یوسفی اشکوری

انتخابات در یک نگاه

 •    تاریخ برگزاری دور اول
  24 اسفند 1358
 •    تاریخ برگزاری دور دوم
  19 اردیبهشت 1352
 •    تاریخ برگزاری میاندوره ای
 •    تعداد واجدین شرایط
  20,857,391 نفر
 •    درصد مشارکت
  52 %
 •    تعداد کاندیداهای ثبت نام شده
  1,900 نفر
 •    تعداد کاندیداهای تایید صلاحیت شده
  1,900 نفر
مرتب سازی بر اساس :

استان :
حوزه انتخابیه :
وضعیت کاندیداتوری :
مرتب سازی بر اساس :

استان :
حوزه انتخابیه :
مرحله راهیابی به مجلس